Menu

../VÝUKA/b

b >>> bezpečná vzdálenost"


Bezpečná vzdálenost - stojící vozidla

Všude se popisuje, jak daleko máme být za vozidly, které jedou před námi. To je všechno hezké, ale jak daleko máme stát za vozidly, která stojí v koloně vozidel, na semaforech, ...

 • Vozidla stojící na semaforech
 • Nebezpečí hrozí z několika stran:
  - křižovatka, stojící vozidla mohou být v mírném kopečku a hrozí, že budou vozidla nepatrně couvat a dají vám pusu na čumáček od auta.
  - vozidlo může stát na terénní nerovnosti (vytlačené hrby v asfaltu, příčný práh, ...). Jakmile řidič uvolní brzdu, vozidlo náhle "sklouzne" a může nabourat vozidlo před ním, nebo za ním.
  - rozdílný povrch na vozovce (náledí, sníh, štěrk, ...). Dojíždějící vozidlo za vámi může dostat smyk a narazit do vás. Bezpečnou vzdáleností můžete eliminovat škody na vašem předku vozidla. (domino efekt)
  - řidiči velkých aut (náklaďní auto, autobus, trolejbus, ...) vás neuvidí, pokud budete nalepnení na jejich zadek. Pokud dojde na couvání, nemáte moc času na to zareagovat.

  Bezpečná vzdálenost je taková, při které vidíte u vozidla před vámi, kde se dotýkají pneumatiky s vozovkou.


 • Vozidla stojící v koloně
 • Stojící kolona vozidel je záležitost, která se těžko předvídá. Překvapí vás mnohdy tam, kde ji vůbec nečekáte. V lese, na horách, ... Vznikají většinou v důsledku nějaké dopravní nehody, nebo stavebních prací na vozovce.
  Hrozící nebezpečí:
  - v noci je těžké rozlišit stojící osvětlené vozidlo od jedoucího
  - kolona může stát v nepřehledném úseku (za horizontem, zatáčkou, ...)

  Správný postup, jak se zachovat?
  - jakmile zjistíme vzniklou situaci, zapneme světelné výstražné zařízení (Výstražný trojůhelník je právě k tomu určen - blikáme všemi směrovkami najednou)
  - zastavíme v takové vzdálenosti, aby před námi vznikl prázdný prostor pro 1-2 vozidla. (V případě nárazu zezadu máme tak prostor na zabránění srážky s vozidly před námi.)
  - pokud stojí kolona v nepřehledném úseku (např. za horizontem), pokud to je možné, zastavíme vozidlo na horizontu se zapnutým světelným výstražným zařízením, abychom včas varovali ostatní řidiče.
  - pokud vozidlo před vámi má zapnuté světelné výstražné zařízení, zapneme je také a tím zároveň dáme řidiči před námi signál, že víme o vzniklé situaci.
  - jakmile řidiči za námi použijí taktéž světelné výstražné zařízení, můžeme jej už vypnout a dojet k vozidlu před námi na bezpečnou vzdálenost mezi stojícími vozidly.  |vydáno: 20. ledna 2015 |zobrazeno: 2391x|

  Příbuzné:

  vozidla v koloně
  ZOBRAZENO
  za jízdy
  za jízdy