Letní pneumatiky nejsou povinné. Můžete je používat, ale nemusíte. Můžete mít na kolech zimní pneumatiky, nebo celoroční.
Vždy je ale rozumnější používat ty pneumatiky, které jsou nejvhodnější pro danné období, protože poskytují nejvyšší péči - bezpečnost.
Letní pneumatika má jiné chemické složení gumy než zimní. Letní pneumatika s klesající teplotou ztrácí přilnavost k vozovce, (guma tvrdne) při teplotách
pod 7°C!!! Čím nižší je teplota, tím víc se z letních pneumatik stávají v zimě brusle. Špatně drží na vozovce, prodlužují brzdnou dráhu (brzdíte asi jako parník...dloooouho).
Letní pneumatika má hladší vzorek. Na sněhu, ledu se nemá o co opřít a vozidlo se stává
neovladatelné. Klouže jako sáňky, cestou nejmenší odporu, takže hurá z kopce dolů. Strom nestrom, chca nechca...
U všech pneumatik platí:Za sucha, že čím širší pneumatika (schválená výrobcem vozidla), tím lepší adheze, přilnavost k vozovce.
Za mokra to platí opačně. Čím širší, tím to je horší!!! Snadno dostanete smyk, vozidlo se stává při vyšších rychlostech neovladatelné.(aquaplanig, špatný odvod vody z pod pneumatiky)
Letní pneumatika, stejně jako zimní, si udrží svoje schopnosti pouze pár let (5-7 let) Rozhoduje způsob uskladnění přes zimu. Bohužel, ale pneumatiky stárnou stejně jako lidi. Začnou se objevovat vrásky (prasklinky), tělo už není tak pružné a hbité (guma tvrdne). Stará už není to co mladá. S přibývajícími lety musíte snižovat svoje nároky.
Vyvarujte se používání pneumatik starších víc jak 10 let!!!
Letní pneumatika má minimální povolenou hloubku dezénu, vzorku, 1,6mm!!!
Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit v blokovém řízení
pokutu do 2000 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění
zakázat řidiči další jízdu.
Názorné ukázky v praxi:
|
Přečtěte si:
|
|vydáno: 18. ledna 2015 |zobrazeno: 2287x|